Reklamní pozice premium odkaz

Nevíte, jestli se stát živnostníkem nebo vlastníkem sro? Poradíme vám!

Nevíte, jestli se stát živnostníkem nebo vlastníkem sro? Poradíme vám!

Ilustrační foto

Toto klíčové rozhodnutí vám může ulehčit podnikání na mnoho let. Podmínky pro živnostníky a majitele právnických společností jsou od sebe dost odlišné. Některé z nich vám nyní prozradíme.

5 hlavních důvodů

  1. Důvěryhodnost – právnická osoba v dnešní společnosti vzbuzuje vždy větší míru důvěry, než živnostník. Někomu se to může zdát zvláštní nebo paradoxní, ale obvykle tomu tak je. A je zcela jedno, jestli máte společnost s ručením omezeným nebo akciovou společnost.

  2. Virtuální sídlo – pro právnickou osobu není žádný problém získat za pár stokorun lukrativní virtuální sídlo v Bratislavě nebo v Praze. Velká města navíc poskytují větší ochranu před různými kontrolami. Důvodem je velká koncentrace firem a menší počet kontrolorů na jejich objem.

  3. Zdanění – u s.r.o. je o něco větší možnost daňové optimalizace. Pravdou ale je, že abyste toho dosáhli, musíte si většinou zaplatit šikovnou účetní. Naopak u živnosti si v jednodušších případech dokážete zpracovat daně i sami.

  4. Změny – zde je ve výhodě živnostník, protože jakoukoliv změnu v podnikání či administrativě si často dokáže vyřešit sám a stojí ho to o něco méně. Naopak u právnických osob je lepší provedení změny ve společnosti svěřit profesionálům. Většina zásadních změn se totiž zapisuje do zakladatelské listiny (společenské smlouvy) a následně vkládá do Obchodního rejstříku.

  5. Investor – pokud byste plánovali vstup investora do vašeho podnikání, tak právnická osoba nabízí mnohem lepší možnosti. Variant je samozřejmě více, ale nejoblíbenější je přepuštění části vlastnického podílu za domluvenou investici. To samé platí i v případě prodeje byznysu. U právnické osoby ho navíc můžete prodat jenom část, což je u fyzické osoby někdy komplikovanější. Ale ne vždy, záleží na konkrétním případu.

Odpověď na to, zda se vyplatí živnost nebo sro není rozhodně jednoduchá. Než si na ni odpovíte, měli byste si sestavit všechna pro a proti. Nebojte se poradit s profesionály, protože se vám to může vyplatit v budoucnosti. Obecně platí, že u většího byznysu je vhodnější volit právnickou osobu a u přivýdělku k zaměstnání spíše živnost. Samozřejmě, že existuje mnoho výjimek.

Reklamní článek

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: Kreditweb.cz

Štítky: podnikání, pr, s.r.o., živnost

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Kreditweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Kreditweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Kreditweb.cz.

Z dalších webů vybíráme